The Simpsons: Homer s Bart akciban
A Simpson csaldnak s vrosnak trtnett elmesl sorozat mindennek a cscspontja. Az egsz 1989-ben kezddtt a Fox TV csatornn Matt Groening, James L. Brooks s Al Jean elmjbl fakadan. A mai rszekhez viszonytva akkor mg nagyon kezdetleges volt a megjelents s vele egytt a karakterek hangja is, de a fszereplk alap jellemvonsai mr akkor is jl rzkelhetek voltak. A felntt generci tagjai: Homer, a buta, alap(llati)sztnkkel, - ingerekkel rendelkez apa; Marge, az aggd, rkk panaszkod, sorsban bnkd, de abba mr rgen beletrd csaldanya. No meg persze az ifjabbak: a sort a 10 ves Bart nyitja, az rk lzad s rendetlenked, rdgfika, aki csak a gyerekek miatt ltezik, hiszen k, fleg vele tudnak azonosulni; aztn a 8 ves Lisa, aki a csald msodik legfiatalabb tagja, a jzansg kpviselje, taln legnormlisabb gondolkodssal megldva, aki sok ven t hitte azt, hogy rkbe fogadtk ,mert annyira kilg a sorbl. Vgl a beszdkptelenek, akik mimikjukkal s tetteikkel jrulnak hozz a csald mindennapjaihoz: Maggie, az rkk nma (egy rszben azrt megszlal), llandan cumizgat, elragad csecsem ,plusz a kt hzillat, Tlap Kis Segdje, illetve Hgoly II. Az alaprecept ebbl ll, mell kevernk mg kb. 45 egszben kidolgozott szemlyisget s megkapjuk a vilg taln legkritikusabb, leggtlstalanabb, a jzls hatrai kztt imbolyg sorozatt.
A Simpson csaldon bell Homer a mozgatrugja mindennek, valjban az egsznek az els szm fszereplje, legnagyobb mrtkben adja meg a sorozat zamatt, a tipikus amerikai: egy elgedett lmodoz, aki nem tehetsgnek ksznhet mindent, hanem pusztn szerencsjnek; az etikai szablyokat megvet, erklcstelen, buta szemly; srvedel, kocsmz, tekz, a TV eltt lett teljesen elfecsrel figura. Egy olyan ember, aki egsz letben fia bocsnatkrsre vrt. Az vek sorn, tbb vad utn reszmlnk, hogy vrl vre hlybb olyan mlyensznt sziporkzsai miatt, mint pldul: „az eszkimk kitallt, nem ltez lnyek", vagy ,,ki tudn megtallni ott lent a kicsi Kanadt". Ostobasga furcsa mdon senkit sem zavar, mindenki elfogadja t olyannak, amilyen. Az utbbi idben az is szrevehet, hogy az alkotk mindinkbb mellzik a szemlyre oly jellegzetes ,,Douh" szitkot.
A sorozatban szmos vilgsztr is megfordult mr: az Aerosmith, Red Hot Chilli Peppers, Cypress egyttesek ,Ringo Starr, George Harrison, Tom Jones, Meryl Streep, Mel Gibson, Berry White, Richard Gere s mg szmos hressg, akiknek megjelentse h a valsghoz, de termszetesen a sorozathoz is, s a sztrok szinkronhangjt az eredeti mvsz klcsnzi.
A sorozat rszei a csald rkk bizarr s klnleges, de egyben teljesen egyszer, htkznapi lett knljk a nzknek, ami vrl vre jabb hatrokat nyit a szlsszabadsg fogalmban. Hihetetlen ugye egy rajzfilmtl? Pedig igaz. rkk szurkld, mr-mr anarchista modorval nincs egyetlen rsze sem, amely nem tallna valami kifogsolni valt jelenkori trsadalmunkban, de fleg a mai Amerikban. Mindenben tall gyenge pontot, amit ki lehet fordtani, gnyolni, mind vallsban, politikban, kzleti szemlyisgekben, szerelemben, az letben. A vros papja, Lovejoy atya a Biblit egy 2000 ves altatnak nevezi. Amerika beteges bszkesgt egyszer gy reprezentlja, hogy Ausztrliban a WC-hez egy hatalmas mret gpet csatoltak, aminek funkcija a vz lefolysi tjnak visszalltsa az szaki flteke szerinti ramutatval ellenttes irnyban. Egy fi popegyttes refrnjbe rejtett szveg ltal toborozni az amerikai hadseregbe szintn rdekes pldja az USA politikjnak milyensgre s annak mdszereire. Ilyenekkel tallkozhatunk a sorozat majdnem mindegyik rszben. Az epizdokban az esemnyek maradandak, mindig tallhatunk valami utalst a mltra, nem folytatsos- de vannak szvdmnyei a rgebben trtnteknek. Ezzel vlik a Simpson egyediv a mfajban, hiszen itt senki sem tmad fel a holtak kzl. |