"A szereplket imdja a kznsg, s ahhoz kpest, hogy milyen csnyk, ez igazn nagy eredmny." Matt Groening (1954 - )
Hallottak mr a srga csaldrl? Simpsonk (the Simpsons) a televzizs trtnetnek legnpszerbb csaldja. Az, hogy a Simpson csald ismertsge az l sznsz-sztrok npszersgvel vetekszik, termszetesen nem a vletlen mve. Az nnepelt jelensg mgtt kifinomult, jelentkeny profittal dolgoz zleti vllalkozs hzdik. A tz ve tretlen sikersorozat krl szernyen szorgoskod szellemi szl nem ms, mint Matt Groening.
Matthew Abram Groening 1954 februr 15-n szletett Portlendben, a csald t gyermeke kzl harmadikknt. desapja Homer (a Simpsons rajongknak most biztosan megdobban a szve: hiszen Bart papjt is Homernak hvjk – min vletlen), reklm szakemberknt dolgozott, s esetenknt a rajzfilm technikkat is felhasznlta. Ekkor Matt mg r szeretett volna lenni. Ez irny fiatalkori prblkozsai nem is voltak sikertelenek: nyolc vesen mr megnyerte a "Jack and Jill" magazin ri plyzatt. Az iskols vek aztn nem a vrakozsoknak megfelelen alakultak. Mattnek a tanulshoz nem nagyon volt komolyabb indttatsa, inkbb rvid trtnetek rogatsval s megrajzolsval mlatta az idt. Vgl is az olympiai Evergreen State College-ben kttt ki. Ez a hely elssorban arrl volt nevezetes, hogy nem rendelkezett kttt tanmenettel, br az igazsghoz az is hozztartozik, hogy nem is grt emltsre mlt vgzettsget. 1977-ben, miutn Matt megunta a hallgati hrlevl szerkesztsben val kzremkdst, Kalifornia fel vette az irnyt. gy gondolta ott rknt sikerlhet a nagy ttrs.
Els hollywoodi veire pokolknt emlkszik. rs helyett egy nyolcvannyolc ves rendez sofrjeknt s szerkesztjeknt alkalmaztk. Az volt a feladata, hogy rgztse a rendez visszaemlkezseit. Nem csoda, hogy Groening meggyllte Kalifornit, de tudta, hogy ha valamit el szeretne rni, vllalnia kell a nehzsgeket.
Groening sosem tartozott a tehetsges rajzolk kz. lltlag csak nyulat tudott rajzolni, azt viszont meglehets sikerrel. Erre ptve olyan kpregny sorozatot tallt ki, melyben a fszerepl nylon, Binky-n keresztl sajt, los angelesi megprbltatsait figurzta ki. A rajzok kzrl-kzre jrtak Hollywoodban, s lassan kialakult Binky sajt kis rajongtbora. Groening a kpregnynek beszdes cmet vlasztott: "Life in Hell". Aztn 1980-ban a Los Angeles Reader, ahol Matt egybknt kzbestknt dolgozott, elkezdte megjelentetni a mks kpsorokat. s br a figurk meglehetsen kidolgozatlanok voltak, a j humor szvegek hamarosan kincset rtek.
1987-ben felesgl vette Deborah Caplant, aki az LA Reader hirdetsi osztlyn dolgozott. gy hatroztak felmondanak, s teljes idejket a "Life in Hell" menedzselsnek szentelik. Mg ebben az vben tallkoznak James L. Brooksal, aki tvs producerknt dolgozik, s felajnlja Mattnek, hogy ksztsenek kzsen egy igazn eredeti rajzfilmsorozatot. Az tlet lltlag az alatt a negyed ra alatt szltetett meg, amg Matt Brooks irodjban vrakozott a meghallgatsra.
James L. Brooks - A "The Simpsons" producere
Megszlettek Simpsonk, s az els rsz sugrzsra 1989 december 17-n kerlt sor. Azta tretlen a "The Simpsons" sikere, s nem csak szak-Amerikban, ahol a leghosszabb ideje jtszott rajzfilmsorozatnak szmt. A sorozatot eddig tbb, mint 70 orszgban vettettk nagy sikerrel, s az elmlt vekben 10 Emmy-djjal is kitntettk.
Pillants a kulisszk mg – A "The Simpsons" epizdok profi projektmenedzsment eredmnyei
Szval, hogyan kszlnek az egyes Simpsons epizdok? Mike Scully, a sorozat trsproducere az albbiakban rviden sszefoglalja azt a folyamatot, ahogyan az els tletekbl kibontakozik egy-egy trtnet.
"Taln azzal kezdenm, hogy egy ilyen film elksztse sokkal nagyobb feladat, mint egy l szerepls filmforgats, hiszen sokkal tbb szempontot kell a kszts sorn figyelembe vennnk. Az els nap tlnyom rsze rssal telik. Az id tlnyom rszben csapatmunkban dolgozunk. Kb. 14 rnk van, akik ilyenkor mind egy kzs helysgben munklkodnak.
Minden esetben a kiindulpont egy alap-trtnet, amelyet valamelyik fick ismertet a tbbiekkel. Ekkor egy olyan brain-stporming szakasz kvetkezik, amikor zekre szedjk az elkpzelst, s kialaktjuk a trtnet folyamt. A kzsen kialaktott eredmnnyel az eredeti tlet gazdja visszavonul, s elkszti az els vzlatos lerst. Ezt a csoport megkapja, s nekilt azt kzsen tdolgozni.
Nyilvn ez a szakasz sok konfrontcival s srldssal jr egytt, de mindannyian megtanultuk tiszteletben tartani egyms munkjt s elkpzelseit. s persze lfegyvereket tilos bevinni a kreatv szobba.
Miutn elfogadtuk a forgatknyvet, megkapjk a mvszeink, s kpregnyszeren megrajzoljk a trtnetet. Ha ez ok, akkor ismt a rajzolk kvetkeznek, s nhny hnap mlva elksztik az gynevezett "animatronicot", vagyis egy meglehetsen durva, fekete-fehr vltozatt a rajzfilmnek. Ezt az rkkal ismt megnzzk, s javaslatokat tesznk a klnbz vltoztatsokra. Itt mg brmi lehetsges. Elvehetnk, hozzrakhatunk, vagy kitallhatunk teljesen j dolgokat.
A munklatok utols kt hnapja a sznes, finomtott, de mg mindig nagyvonal verzi elksztsvel telik. Ez az utols lehetsgnk arra, hogy mg brmin is vltiztathassunk.
Ezutn kvetkezik a rszletek kidolgozsa, a hangok s a zenei bettek rgztse. Az egsz folyamat megkzeltleg 9 hnapot vesz ignybe. Mint lthat, ez egy meglehetsen komplex projekt. Sok dolgot kell egyszerre ttekinteni, s a pontos tervezs dnt fontossg. Mit jelent ez? Pl. a Halloween-re kszl specilis rszt el kell kezdennk csinlni janurban, s a karcsonyi trtnetet sem kezdhetjk el mjusnl ksbb kitallni.
Mra a Simpson csald valdi nagyzemm, s a kereskedelmi televzizs egyik legrtkesebb nvjegyv vlt. Egy 25 perces epizd elksztse 1.000.000 dollrba kerl, s kb. hat hnapot vesz ignybe. Ez meglehetsen jelentkeny sszeg, mg akkor is, ha a kltsgek cskkentse rdekben a rajzokat Dl-Koreban ksztik. A szereplknek hangot klcsnz sznszek a fellps mrtktl fggen epizdonknt kb. 50.000 dollrt keresnek. Termszetesen az igazn nagy zlet a filmhez kapcsold jogdjak rtkestsbl szrmazik. Ha megltogatjuk a gyrt FOX vagy a Simpsons hivatalos weblapjait, akkor hamar rjvnk, hogy Groening s trsa Brooks ezen a terleten sem bznak semmit a vletlenre. |